Adresa:
Radničné námestie 7
05201 Spišská Nová Ves

www

Miesto prianí, alebo tiež pamätník Pocta Konrádovi Gaalovi, označuje nový pamätník nachádzajúci sa v centre námestia pri budove Radnice. Slávnostne odhalený a požehnaný bol koncom roka 2012 pri príležitosti 655. výročia vzniku prvej gotickej zvonolejárskej dielne na Spiši (a zároveň najvýznamnejšej na Slovensku), ktorú založil v Spišskej Novej Vsi majster Konrád Gaal.
Prvá písomná správa o Konrádovi Gaalovi sa datuje do roku 1357. Jeho nasledovníci udržali činnosť dielne do roku 1516. Bez zveličovania možno povedať, že Konrád Gaal a ostatní majstri z jeho rodinnej dielne prispeli svojimi zvonmi a krstiteľnicami do pestrej palety európskeho gotického kovolejárstva jedinečným prejavom. Tvarovo dokonalé a zvukovo bezchybné gaalovské zvony dodnes zvonia v Spišskej Kapitule, v Košiciach, desiatkach obcí na Spiši, ale aj v Krakove na Hlavnom námestí. V meste Spišská Nová Ves majú návštevníci pri výstupe na najvyššiu kostolnú vežu Slovenska jedinečnú možnosť dotknúť sa očami týchto svedkov doby. Dodnes sa vo veži nachádza aj tzv. Šmertný zvon s priemerom 92 cm z roku 1486, ktorý pochádza od Jána Wagnera, posledného majstra preslávenej gaalovskej dielne. V interiéri kostola sa nachádza i cenná bronzová krstiteľnica, ktorej časť (tzv. noha v tvare kónickej nádoby) historici prisudzujú práve zakladateľovi dielne Konrádovi Gaalovi.
Autorom pamätníka je akademický sochár Štefan Kovaľ z Vyšných Ružbách. Pamätník pozostáva zo sochárskeho diela predstavujúceho imaginárny portrét stredovekého Konráda Gaala. Pod ľavou rukou ukazujúcou na jeho dielo – rez zvona – je znázornený prúd žeravého kovu tečúceho do formy. Pravá ruka ukazuje do výšin na pozadí lúčov smerujúcich na vežu rímskokatolíckeho farského kostola, v ktorej sa nachádza jeden z posledných zvonov gaalovskej dielne, spomínaný Šmertný zvon. Na zadnej strane polozvona sa nachádza text O REX GLORIE VENI CUM PACE (O, kráľ slávy, príď s pokojom), ktorý nevystihuje len náboženský obsah, keďže zvony zvolávajú dodnes do kostola na bohoslužby, ale i túžbu nás všetkých po pozemskom mieri a pokoji. Podľa kampanológa Juraja Spiritzu sa tento latinský text nachádza na siedmich zachovaných gaalovských zvonoch.
A prečo Miesto prianí? Polozvon pamätníka pozýva návštevníkov do svojich útrob, kde môžu potichu vysloviť svoje prianie a symbolickým zazvonením na zvonček ho s jeho zvukom vyslať do nebies.

Výber z kategórie